Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

MR av galle og bukspyttkjertel (MRCP)

MR er en forkortelse for magnetisk resonans. Under en MR-undersøkelse ligger den som blir undersøkt i et magnetfelt og ved hjelp av radiobølger blir det laget MR bilde. Det er ingen form for røntgenstråling ved en MR-undersøkelse.

MR-undersøkelser gir spesielt god fremstilling av forandringer i muskulatur, bindevev og sentralnervesystemet. I tillegg kan MR fremstille sykdomsforandringer i skjelettet, hjertet, bryster, blodårer, urinveier og bukorganer inklusive tarmsystemet.

Før

De fire siste timene før undersøkelsen skal du faste. Du skal da ikke spise, eller drikke, røyke, ta pastiller eller tygge tyggegummi.

På grunn av det sterke magnetfeltet må sykehuset eller henvisende lege på forhånd vite om du:
  • har pacemaker
  • har innoperert høreapparat
  • har klips på blodkar i hodet
  • har metallsplint i øyet
  • er gravid
  • har annet innoperert metall og elektronikk

Klokker, bank- og kredittkort kan ødelegges av magnetfeltet, og må derfor ikke være med inn i undersøkelsesrommet. Metallgjenstander som briller, kulepenner, nøkler, hårnåler og smykker kan trekkes inn mot apparatet i stor fart, og må fjernes før undersøkelsen starter. Høreapparat kan påvirkes av magnetfeltet og må fjernes før undersøkelsen. Tannproteser kan gi forstyrrelser i bildene og må tas ut ved undersøkelse av hode/halsområdet.

Under

Under undersøkelsen ligger du på et bord som føres inn i en rørformet maskin som er åpen i begge ender. 

Mens fotograferingen pågår hører du en bankelyd i maskinen. Det er viktig å ligge stille mens denne bankingen pågår. Du vil få utdelt ørepropper eller hørselsvern som demper bankelyden. Du blir om å holde pusten i kortere perioder, gjennom undersøkelsen.

Føler du behov for å ha med pårørende, kan disse sitte inne med deg mens undersøkelsen pågår.

Det kan være nødvendig å sette en sprøyte med et stoff som får tarmen til å slutte å bevege seg en liten stund. Tarmbevegelser kan ellers gi forstyrrelser i bildene.

Undersøkelsestiden tar fra 30-40 min.


Gjør det vondt?

Undersøkelsen gjør ikke vondt i seg selv, men det kan være vanskelig å ligge stille. Det er derfor viktig å finne en stilling som er behagelig. Dersom du har vondt for å ligge, kan du be din egen lege om ekstra smertestillende eller avslappende før du skal til undersøkelsen.

Ved MRCP settes det vanligvis kontrastvæske via en veneflon i en blodåre i armen. Du blir på forhånd spurt om kontraindikasjoner og det blir tatt en enkel blodprøve (GFR) for å kontrollere nyrefunksjonen din.

 


g_c9c7ed7b_ec90_403a_b5f2_5be58c69c545


Etter

Pasienter som har fått beroligende medikamenter bør ikke kjøre bil selv.

MR-bildene blir beskrevet av en radiolog og svaret sendes henvisende lege.


Vær oppmerksom

Man kan oppleve å bli varm under undersøkelsen. Dette er ikke vondt eller farlig. Denne følelsen gir seg når undersøkelsen er over.


MR-undersøkelse og bruk av kontrastmiddel

MR-kontrast gir sjeldent bivirkninger i form av allergiske reaksjoner.


Sist faglig oppdatert 05.01.2026

Kontakt

Vestlundveien 23A Radiologisk avdeling

Kontakt Radiologisk avdeling

Adresse

Åpningstider

  • I dag 07:30 - 21:00

Vestlundveien 23A

Vestlundveien 23A

5145 Fyllingsdalen

Praktisk informasjon

Du får dekket deler av utgiftene dine ved behandling hos lege, på poliklinikk eller andre behandlingsinstitusjoner, men du må betale en egenandel. Når du har betalt over et visst beløp i egenandeler, får du frikort for helsetjenester. Det er ulike egenandeler avhengig av type helsetjeneste.

Her finner du informasjon om egenandeler og pasientbetaling på sykehus og poliklinikk, i tillegg til informasjon om gebyr dersom du ikke møter opp:

Egenandeler på sykehus og poliklinikk (helsenorge.no)​

Egenandeler for helsetjenester (helsenorge.no)

 

Frikort
Frikort for helsetjenester får du når du har betalt over et visst beløp i egenandeler. Når du viser frikort, trenger du ikke å betale egenandel for resten av kalenderåret.

Du finner oversikt over frikort og beløpsgrenser på helsenorge.no.

 

Refusjon og støtteordninger
Her finner du informasjon om støtteordninger for ulike typer helserelaterte utgifter som for eksempel legemidler på blå resept, næringsmidler, bandasjer eller medisinsk forbruksmateriell.

Du finner oversikt om refusjon og støtteordninger på helsenorge.no

 

Enkelte grupper slipper å betale egenandeler
Disse gruppene slipper helt å betale egenandel ved poliklinisk helsehjelp:

  • Barn, ungdom og unge voksne som er pasienter innenfor psykiatrisk helsevern til og med det kalenderåret pasienten fyller 26 år

  • Barn, ungdom og unge voksne som får tverrfaglig spesialisert behandling for rusmiddelavhengighet (TSB) til og med det kalenderåret pasienten fyller 26 år.

  • Pasienter under 30 år som får poliklinisk helsehjelp for rusavhengighet.

​Kantinen Kafe 23 ligger i Vestlundveien 23. Kafe 23 er bemannet mandag-fredag 07.30-14.30. 

 

Det et flere busser for å komme til Betanien sykehus. Nummer 18 ​bringer deg nærmest sykehuset. Oversikten under viser hvilke busser du kan ta og busstoppet du skal gå av på.

  • Buss nummer 4 og 5 - gå av på busstoppet Sikthaugen
  • Buss nummer 15 - gå av på busstoppet Vestre Sikthaugen
  • Buss nummer 18 - gå av på busstoppet Storhammeren

På nettsidene til Skyss finner du en egen ruteplanlegger som hjelper deg å finne den beste ruten.

Ved Betanien finner du flere parkeringsplasser åpne for allmennheten alle dager, hele året. Det er ingen parkeringsavgift, men du må fortsatt registrere p-tid og å overholde vilkåret om maks 3 timers parkering.

Du kan registrere p-tid med appen EasyPark, hvor du velger takstgruppe for det aktuelle parkeringsområdet, og stiller inn hvor lenge du ønsker å parkere (inntil 3 timer). EasyPark-appen finner du på Google Play og i App Store.

Du kan også registrere p-tid med egen P-skive hvis du allerede har det i bilens frontrute. Da stiller du inn ankomsttid på skiven.
--

Parkeringsområder ved Betanien sykehus som er tilgjengelig for pasienter og besøkende:

  • Parkeringshus ved Vestlundveien 23.
    Hovedinngang og dagkirurgi.

  • Parkeringshus Vestlundveiene 23A.
    Laboratoriet og radiologiskavdeling

  • Parkering ved Vestlundveien 19
    Betanien Møte- og konferansesenter 

--

Kjøretøy med offentlig utstedt parkeringstillatelse for forflytningshemmede (HC-kort) har reserverte plasser ved de fleste p-områdene. Parkerende med HC-kort må følge alminnelige parkeringsvilkår på hvert området, det være betalingsplikt eller registreringsplikt.
--

Utover 3 timer gratis parkering påløper driftleverandørs satser. 

Radiologisk avdeling​Innen medisinsk røntgen har man et prinsipp om berettigelse. Det betyr at både henvisende lege og den undersøkende avdelingen skal gjøre en vurdering av nytten og risikoen ved undersøkelsen eller behandlingen. Et godt spørsmål å stille da, er om det er farligere å ta undersøkelsen eller å la være.

 

 

Hvem kan henvise?

Røntgenundersøkelser og behandlinger kan kun foretas etter henvisning fra helsepersonell med henvisningsrett.

 

 

Sammenlign røntgenstråling med naturlig stråling

Helserisikoen ved stråling i helsevesenet er generelt liten. Dersom man sammenligner noen vanlige røntgenundersøkelser med hvor mye naturlig bakgrunnsstråling vi mottar hver dag, får vi følgende:

  • CT mage tilsvarer 4 år med naturlig stråling
  • CT lunger tilsvarer 3,5 år med naturlig stråling
  • Røntgen bekken tilsvarer 0,25 år med naturlig stråling
  • Røntgen lunger tilsvarer 1 måned med naturlig stråling
 

 

Hva er naturlig stråling?

Naturlig stråling gir den største gjennomsnittsdosen av stråling til befolkningen. Naturlig stråling er stråling fra radioaktive stoff i berggrunn, jordsmonn, stråling fra solen, verdensrommet med mer.

 

 

Graviditet og røntgenstråling

Dersom du som pasient er gravid når en røntgen- eller CT-undersøkelse skal gjennomføres er det viktig å informere om dette. Ved mistenkt eller kjent graviditet før undersøkelse, ta kontakt med Radiologisk avdeling eller fastlegen din.

For gravide kvinner medfører det tilnærmet ingen risiko for foster om en tar vanlig røntgen av hode, armer, bein, mammografi, lunger eller tannrøntgen.


Nyttige lenker

Røntgenundersøkelser - DSA

Helserisiko ved røntgendiagnostikk - DSA

 

Du kan bestille time på telefon 55 50 71 80. Timebestillingstelefonen er åpen mandag-fredag kl. 08:00-10.30 og 11.30-14.30.

For andre henvendelser enn timebestilling, ring 55 50 72 00. (mandag-torsdag til kl 20.30 og fredag frem til kl 14.30)

​Utredningen og behandlingen du mottar hos oss vil være avhengig av god kommunikasjon. Derfor ber vi deg gi beskjed om du har behov for tolk så tidlig som mulig.

Dette gjelder om du for eksempel har hørsels- eller synshemming, eller om du har et annet morsmål og snakker lite norsk.

Pasienter og besøkende kan bruke gratis trådløst internett på sykehuset.

Tilgang til gjestenettet på sykehuset

  1. Koble deg til det trådløse gjestenettet (gjest.ihelse.net)
  2. En nettlesar skal åpne seg automatisk. (Om påloggingsvinduet ikke dukker opp, forsøk å opne nettlesaren manuelt).
  3. Les nøye gjennom vilkårene.
  4. Trykk "Godta" når du har lest og forstått vilkårene.

Trøbbel med påkopling til trådløst internett?

Sykehuset har dessverre dårleg nettverk noen steder stederr.  Du kan derfor ha problemer med å få logge deg på nettverket. Vi beklagar dette, og jobber med å utbedre dette.​ 

Har du ein nyere mobiltelefon, og har problem med å kople til det trådløse gjestenettet? 
Dette kan ha noe med nettverksinnstillingene på telefonen din å gjøre..